تالار گفتگوی هنرستان فنی و حرفه ای علم و صنعت شیراز
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

danestaneha

danestaneha Empty danestaneha

پست  peyman_morade الخميس مارس 06, 2008 8:57 am

دالتون چه ازمايشهايي انجام دادكه به نتيجه گيري دموكريت (اتم تجزيه ناپذير و سازنده عنصر) دست يافت؟

دوست عزیزم ماشاال... چندتا سوال!!!! اما باید بگم جواب آن هارا درپست های قبلی پیدا کنید به آرشیو موضوعی مراجعه کنید .

دالتون براساس شواهد وقوانین تجربی درباره ترکیب جرمی عنصرهابایکدیگر( قانون پروست ولاووازیه) که دلالت برانفصالی وذره ایی بودن ساختار ماده داشت به درستی نظریه اتمی دموکریت پی برد به عبارتی قوانین دالتون براساس نظرات دانشمندان دیگر بیان شد

درلوله پرتو كاتدي بايد اختلاف پتانسيل كاتد و اند چقدر باشد (ايا لامپ تلويزيون اين شرط را دارد)؟

درحدود 5000تا ولت 10000

غالب نمایشگرهای رایانه ایی ولامپ های تلویزیون حروف( CRT ) روی انها نوشته شده این حروف مخفف ( لوله های پرتوهای کاتدی) است.

چرا فلوئورسانس همزمان با قطع نور منبع نور قطع ميشوداما فسفر سانس اينگونه نيست؟

درپدیده فلوئور سانس الکترون تهیج شده به یکباره به مدار خود وحالت پایدارش برمیگردد وانرژی جذب شده را منتشر می کند. ولی در پدیده فسفرسانس الکترون تحریک شده پله پله به مدار اصلی خود باز می گردد وبه همین علت وضوح تصویرپس از چند ثانیه به شدت کاهش می یابدوطول موج منتشر شده با طول موج نور جذب شده توسط اتم متفاوت است

به پستی که دراین رابطه نوشته ام مراجعه کنید.

چگونه جنس پرتوهاي الفا وبتاوگاما را مشخص كردند؟

آن هارا از یک میدان الکتریکی وسپس یک میدان مغناطیسی عمود برهم عبوردادند به پست های قبلی مراجعه نمایید

سایر سوالات شما نیز در پست های قبلی هست اگر بازهم سوالی باقی ماند بنویسید در صورت توانایی پاسخ خواهم داد

وقتی که اب منجمد میشه حجم اب زیاد میشه و بین اتمها یک فضایی ایجاد میشود که حجم ان زیاد شده ما دنبال همون فضای خالی میگردیم که باعث ازدیاد حجم میشه یا به زبون ساده تر اون چیه که بین اون فضا است؟ توسط:بهروز نجفی افشار

دوست عزیزم آقای نجفی ازلطف شما ممنونم .

به نظر من این فضای خالی توسط مولکولهای هوا وبخار آب ( می دانید درهر دمایی تصعید صورت می گیرد بخار آب < === >یخ)پر می شود .یعنی این فضا خالی (خلا ) نیست زیرا باید فشار درونی یخ وبیرونی باهم برابر باشند تا یخ بتواند شکل خودرا حفظ کند وگرنه اگر این فضا خالی باشد به علت فشار هوای بیرونی یخ درهم می شکند

بینم اگه بخوام یک مقاله 7_8 صفحه ای به زبان انگلیسی برای شیمی در سال 2007 پیدا کنم باید چیکار کنم

مسلما با جستجو chemist articale 2007 ویاchemist+ 2007 درسایت های google و یاyahoo.

در مورد واکنش تولید اوزون بود که چی بر سر انرژی حاصل از تشکیل اوزون میاد و چرا به ملکول دیگری میرسه و اوزون رادیکالی نمیشه.ممنونم توسط مهدی فتحی

تشکیل اوزون گرماگیر و از اثر تخلیه الکتریکی اکسیژن حاصل می شود.طبق رابطه زیر

3O2 +Q < ======> 2O3

درمورد اوزون قبلا مطلبی نوشته بودم به آرشیو مراجعه کنید. راستش سوال برای من مفهوم نبود.

چطور میشه گلیسرین رو از پساب صابون جدا کرد ؟ : توسط حسین

پساب صابون بطور متوسط 3-8 % دارای گلیسیرین است که طی مراحل زیر استخراج گلیسیرین از آن صورت می گیرد .

۱- تصفیه شیمیایی ( توسط فریک کلراید ) وصاف کردن

۲- تبخیر پساب ورسوب دادن نمک طعام

۳- تقطیر تحت خلاء

۴- تغلیظ

۵- بی رنگ کردن

در روش های جدید از دستگاه مبادله یون استفاده می شود درنتیجه عبور گلیسیرین از این دستگاه کاتیون وآنیون ومواد ناخالص حذف وسپس گلیسیرین تقطیر می شود گلیسیرین حاصل کم رنگتر ودارای خاکستر کم وهم چنین اسیدهای چرب واسترهای کمتری ودرمقابل نور دوام بیشتری دارد.

برای اطلاعات بیشتر به کتاب شیمی صنعتی جلد اول نگارش دکتر مهدی ایپکچی ( استاد گرانقدرم)مراجعه کنید.
1- انواع واکنش گازCO با مايعاتي چون آب ، الكل و... چيست؟ توسط:غریب

CO(g)+H2O (g) <=====> CO2(g) +H2(g
2- آيا اين فرآيند درست است؟ (متانول)CO+H2=CH3OH

بله موازنه شده آن به صورت مقابل است . CO+2H2 <======>CH3OH

واکنش های کاتالیز شده کربن مونوکسید وهیدروژن برای تولیدهیدروکربن ومتانول ازلحاظ صنعتی حایز اهمیت است.
3- انرژي لازم براي تبديل COبه متانول چگونه انرژي اي است؟(حرارتي و يا غيره)

در دمای 260 درجه سانتی گراد توسط کاتالیزگر مس انجام می گیرد .
4- واكنش CO با الكتريسيته چيست؟

منظورتان را کاملا از این سوال درک نکردم اما اگرمنظورتان قطبیت این مولکول است باید بگویم بسیار جزی است واز آنجایی که الکترونگاتیوی اکسیژن خیلی بیشتر است از کربن است وانتظار می رود که مولکولی به شدت قطبی باشد . بنا براین الکترون های پیوندی درصورتی که بتوانند قسمت زیادتری از وقتشان را در ناحیه هسته اکسیژن صرف کنند پایدارتر خواهند بود ودانسیته الکترون روی اتم اکسیژ ن بیشتر از اتم کربن است .اما به علت این که پیوند داتیو توسط جفت الکترون های اکسیژن صورت گرفته قطبیت این مولکول را کاهش داده است و قطبیت این مولکول بسیار جزیی است وممان دوقطبی این مولکول در حدود 13/. دوبای است.

واگر منظورتان تجزیه توسط جریان الکتریسته است من اطلاعی از آن ندارم
5- آيا مي توان CO را به اكسيژن تبديل كرد؟از چه راه‌هايي؟

اطلاعی ندارم وامیدوارم دوستانی که دراین رابطه مطلبی دارند به من واین دوست گرامی کمک نمایند
6- پيوند ميان دو ملكول C و O چگونه پيوندي است و چگونه مي توان آنرا شكست؟

پیوند کوالانسی : C ≡ O: که یکی از پیوند ها کوالانس از نوع سیگما وودوتای دیگرازنوع پای که یکی از پیوندهای پای به طریق داتیو توسط جفت الکترونهای به اشتراک نگذاشته اکسیژن با اوربیتال خالی از کربن تشکیل شده است .
7- به وسيله ي چه دستگاهي مي توان هيدروژن را از اكسيژن موجود در آب جدا ساخت؟آيا با دستگاه الكتروليز اين كار را مي توان انجام داد؟

دستگاه الکترولیزمناسب و ساده ترین دستگاه برای تجزیه آب وبسیاری از مولکولها ازجمله نمکهای یدید وبرمید و..... است
8- از كجا مي توان گاز CO را براي انجام آزمايش بدست آورد؟

کربن مونوکسید دارای دمای ذوب -205 - ودمای جوش 119- است گاز سمی بسیارزیرا در ریه با هموگلوبین ترکیب وجایگزین اکسیژن می شود در نتیجه ازرسیدن اکسیژن به سلول ها جلوگیری می کند. ترکیب بی رنگ که از سوختن ناقص C ویا ترکیب های کربن دار همراه با CO2 تشکیل می شود .با شعله آبی کم رنگ درهوا می سوزد . با اکسیژن واکنش انفجاری می دهد.

. هم چنین در صنعت با عبور گاز گرم کربن دی اکسید از روی ذغال کک آن را به دست می آورند وکاهنده بسیار مناسبی برای سنگ های معدن وتهیه فلزات نظیر آهن و.... می باشد.

C + O2 ------- > CO2

CO2 + C ------- > 2CO

راه دیگر عبور بخار آب از روی زغال کک در دمای 900 -1000 درجه سانتی گراد می باشد C(s)+H2O (g) <=====> CO(g) +H2(g

می خواستم بدونم از نظر سازمان سنجش (کنکوری!) معادله ی زیر جا به جایی چندگانه است؟! (یگانه یا دوگانه؟

ch4 + cl2 --> ch3cl + hcl

توسط:روبی

دوست عزیز مکانیسم واکنش ها مانند سرعت آن ها درمرحله کند واکنش تعیین می شود وبه عوامل متعددی بستگی دارد . واکنش فوق رادیکالی است ومرحله کندواکنش مرحله انتشار است دراین مرحله واکنشی های انجام شده ازنوع جانشینی یگانه است.

CH4 + Cl . -----------> HCl+ .CH3 کند

CH3 + Cl2 ----------> ClCH3 + . Cl

2./. مول يك نمونه نمك متبلور پس از بي آب شدن كامل 1.8 گرم كاهش جرم داشته است. تعداد مولكولهاي آب تبلور آن؟0
سوال من اينجاس كه وقتي از جرم نمك كم شده يعني آبش بخار شده ديگه وقتي آبشو به مول تبديل ميكنيم ميشه0.1 مول. چطور ممكنه از 0.02 مول نمك ابدار 0.1 آب خارج بشه؟ توسط الهه

الهه جان اگر از 2./. مول یک نمک 1/. مول آب خارج شود مفهومش این است .که دو مول نمک همراه با ده مول آب و به عبارتی یک مول نمک همراه با5مول آب می باشد نظیر کات کبود

CuSO4 5H2O

راه حل :

5 = مول نمک 2./. ÷ 1 مول نمک × مول آب 1/. = تعداد آب تبلور به ازای یک مول

منتظر نظرات دوستان وهمکاران گرامی هستم باکمال تشکر
آیا واقعا جفت الکترون غیر پیوندی فضای بیشتری را اشغال می کند؟"

با سلام خدمت همکار بسیار ارجمندم سرکار خانم راستگو ازلطف شما نسبت به خودم بسیار ممنونم راستش من سوال شمار در وبلاگتان دیده بودم اما به نظر من هر دو نظر یکسان بودند به عبارتی باهم مغایرتی نداشتند .

اوربیتال های هیبریدی حاصل از sو p درحالت کلی معادل ومتقارنند . اما لزومی هم ندارد که همیشه معادل ویکسان باشند .مثلا زمانی که دراطراف اتم مرکزی عناصر وعوامل مختلف و از جمله الکترون های نا پیوندی قرارمی گیرد این اوربیتال ها معادل نیستند .

مثلا در همین مولکول آب زاویه پیوندی( 104- 105 درجه) . با هیچیک از هیبرید ها s وpویا زاویه اوربیتال های P همخوانی ندارد.ما بین زاویه هیبریدی sp3 و P قراردارد. احتمال می رود که دواوربیتال پیوندی در آب تقریبا اوربیتال های چهاروجهی باشند .که خاصیت P آن ها کمی بیشتر است که با تمایل زاویه پیوندی به کاهش به سوی 90 درجه (زاویه بین اوربیتالP) مطابقت دارد.

پس باید امکانات دیگر هیبرید شدن بغیر از هیبرید های sp و sp2 و sp3 را مورد بررسی قرارداد.

از آنجایی که اوربیتال های هیبریدی٬ حاصل از ترکیب خطی توابع موجی اوربیتال های s وp می باشند .

محدودیتی از این نظر که a وb باید مقادیری داشته باشند که خاصیت s دقیقا 25% (sp3 ) ویا 33% ( sp2) ویا 50 % (sp ) باشد وجود ندارد .به عنوان مثال در اوربیتال های هیبریدی پیوندی آب سهم مشارکت اوربیتال ها 20% سهم اوربیتال s و 80% سهم اوربیتال p می باشد.

در هیبرید شدن هایی که دارای اوربیتال های نا معادل هستند. معمولا می توان مجموعه اوربیتال های هیبریدی را به زیر مجموعه هایی از اوربیتال ها یی تقسیم کرد. که درهر زیر مجموعه اوربیتال های معادل هم قرار داشته باشند. در اوربیتال های هیبریدی نامعادل ممکن است خاصیت sو p کسری باشد .

رابطه بین هیبرید شدن وزاویه پیوند برای هیبرید های s-p به شکل زیر است .

در این رابطه خاصیت sوp به صورت کسرهای اعشاری بیان می شود. مثلا برای هیبرید sp3 به صورت زیر می باشد.

درمولکول آب اوربیتال های پیوندی که حدواسط بین pخالص وهیبرید sp3 می باشد می توانیم چهار اوربیتال مربوط را به زیر مجموعه پیوندی ( زاویه5/ 104 ) و زیر مجموعه ناپیوندی ( زاویه نامشخص ) تقسیم کنیم .به کمک رابطه زیر سهم اوربیتال های به کار رفته در هیبریداوربیتال ها درمولکول آب را در هر مجموعه می توان حساب کرد.

80/0 = p

نتیجه می شود که ۸۰ ٪ خاصیت p و20% خاصیت s در اوربیتال ها ی هیبریدی وجود دارد.

به طور کلی در اینجا مجموعه سهم اوربیتال های p روی هرچهار اوربیتال اکسیژ ن باید برابر 3 ( px+py+pz ) ومجموعه سهم اوربیتال s یک باشد . اگر اوربیتال های پیوندی سهم بیشتری از p داشته باشند پس دو زوج تنها باید به طور نسبی سهم کمتری از p داشته باشند.

می توانیم زاویه بین محورهای دو زوج تنها را با روش مشابه محاسبه نماییم .

با این که در حال حاضر هیچ روشی برای اندازه گیری زاویه بین زوج های تنها در اختیار نداریم .اما قابل قبول است که این زوج ها زاویه بزرگتری از زاویه چهار وجهی باهم می سازند.در واقع دافعه بین زوج الکترون های نا پیوندی بیشتر از دافعه بین زوج الکترون های پیوندی باعث این امر می باشد. زیرا زوج تنها فقط توسط هسته خود جذب می شود و یک هسته اتم دیگر در انتهای دیگر زوج تنها وجود ندارد که بتواند ابر الکترونی را درناحیه بین دوهسته متمرکز کند بنابراین حجم زاویه ایی بزرگتری را اشغال می نماید. علاوه براین زوج تنها درصورتی که امکان داشته باشد به سمتی می روند که در آن بتوانند به

راحتی ترین نحو منبسط شود (نظیر هیبرید های sp3d ویا sp3d3)

منبع شیمی معدنی اصول ساختمان وفعالیت شیمیایی تالیف جیمس ئی یوئی جلداول

.

منتظر نظرات همکاران گرامی هستم

peyman_morade

تعداد پستها : 19

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه